11. juni 2025 avdukes den første skulpturen av en kvinne på Eidsvolls plass foran Stortinget.
Den monumentale skulpturen er av Anna Rogstad, Norges første kvinnelige stortingsrepresentant. Skulpturen er utformet av billedhogger Christine Aspelund.
En pioner
Anna Rogstad regnes en av pionerene i den første kvinnebevegelsen i Norge på 1880-tallet og var sentral i kanmpen for kvinne- og menneskerettigheter. Hun var utdannet lærerinne, hvor skolen ble hennes viktigste satsningsområde ved siden av kvinnesaken og allmenn stemmerett. Rogstad arbeidet aktivt for jenters muligheter til utdanning. Men mest kjent som Norges første kvinnelige representant på Stortinget, hvor hun representerte Frisinnede Venstre fra 1911 til 1913.
For å hedre Rogstad, har kunstner Christine Aspelund fått i oppdrag å skape et monument med en grad av portrettlikhet. Aspelund har tolket denne historiske personen i en form som oppleves kontemporær, verdig, formsterk og interessant. Portrettskulpturen utføres i den lokale steinen larvikitt som inngår i det geologene kaller Oslofeltet, og produksjonen involverer ingen miljøskadelige prosesser, skriver KORO på sine nettsider. KORO har bistått Stortinget med det kunstfaglige arbeidet og gjennomføringen av prosjektet.
Banet vei for kvinners inntog i politikken
Stortingspresident Masud Gharahkhani understreker at representasjon og mangfold fortsatt er aktuelt, og at det er på tide å markere banebrytende kvinnelige politikere med kunst på Stortinget. Da stortingsrepresentanten kunngjorde datoen for avdukingen av den nye monumentale skulpturen, fremhevet han Rogstads viktige rolle i utviklingen av det norske folkestyret:
– Som den første kvinnelige representant på Stortinget, er Rogstad symbolet på utviklingen av folkestyret vårt, og hennes inntreden på Stortinget er en viktig milepæl i historien vår.
Stortingspresident Masud Gharahkhani
I boken «Fast Plass» kan du lese mer om historiske kvinner som er hedret med ulike former for minnesmerker rundt omkring i landet vårt.
Tidspunkt for avduking: Onsdag 11. juni 2025, kl. 12:00-12:30
Sted: Eidsvolls plass foran Stortinget i Oslo