Juryen for debutantprisen 2025 er i gang
Juryen for Norske Kunstforeningers debutantpris 2025 har nå samlet seg på Kunstnernes Hus og startet vurderingen av årets debutanter. Blant de 87 kunstnerne og kunstnergruppene som deltar på Høstutstillingen i år, er det 46 debutanter som skal vurderes av juryen.
Debutantprisen, som deles ut for 16. gang, er på 50 000 kroner og går til en kunstner som for første gang stiller ut på Høstutstillingen. Målet er å løfte fram nye stemmer i norsk samtidskunst og synliggjøre betydningen av kunstforeningene som arena for unge talenter. Vinneren offentliggjøres under åpningen av den 138. utgaven av Statens kunstutstilling – Høstutstillingen, som finner sted 5. september på Kunstnernes Hus.
Årets jury består av:
– Kari Berge, nestleder i Norske Kunstforeningers styre og daglig leder/kunstnerisk leder, Sandefjord Kunstforening
– Elisabeth Byre, kunstnerisk og daglig leder, Oslo Kunstforening
– Camilla Fagerli, kunstnerisk og daglig leder, Tromsø Kunstforening
– Hilde Honerud, nestleder, Den Nasjonale Jury, Statens Kunstutstilling – Høstutstillingen
Siden 2010 har Norske Kunstforeninger delt ut debutantprisen under Høstutstillingen, og den har etablert seg som et viktig bidrag til å støtte og synliggjøre samtidskunstnere i Norge.