Skip to content
Norske Kunstforeninger

Toril Johannessen «Avskrekking og beroligelse»

  • Personer opplever en kunstinstallasjon i et stort rom med grønne vegger, tepperuller og lange, fargerike gulvtepper lagt ut på gulvet. Noen sitter og leser, mens andre ser ut av vinduene.
    Avskrekking og beroligelse, 2024, Toril Johannessen. Filleryer av militære tekstiler. Bomullsrenning med telt, uniformsbukse, kamuflasjestoff,sovepose, t-skjorte, stillongs, feltskjorte, overall, skjerf, thermobukse, m.m., samt noen private plagg. Varierende dimensjoner. Foto: Courtney B. Ropp / Tromsø Kunstforening.
  • Tre personer står foran store innrammede kart på en grønnmalt vegg i et galleri eller utstillingsrom. De betrakter kartene som viser geografiske områder og stedsnavn.
    Publikum under utstillingsåpningen. Foto: Courtney B. Ropp / Tromsø Kunstforening.

«Avskrekking og beroligelse»
Tromsø Kunstforening
31.05.2025 – 31.08.2025

Få med deg utstillingen «Avskrekking og beroligelse» i Tromsø Kunstforening før den tas ned 31. august! 

Hvordan preger geopolitikk og militær tilstedeværelse samfunn og hverdagsliv i Norge, og Nord-Norge spesielt?  

Militarisering og spor 

Utstillingen i Tromsø Kunstforening tar utgangspunkt i Johannessens aktuelle forskning omkring militær tilstedeværelse og den geopolitiske situasjonen i nordområdene, hvor hun skaper et sammenvevd sivilt-militært landskap, og tematiserer hvordan militarisering og myk makt setter spor i språk, landskap og opplevelser av trygghet og uro. 

Hovedverket i utstillingen viser filleryer vevd av kasserte militærtekstiler – en motkartlegging og et alternativt, kritisk kart over militære strukturer, makt og ressursbruk. Johannessen bruker ofte data og kart som utfordrer tradisjonelle fremstillinger. Verk som Colloquial Place Names Linked to Military Activity og kart over lokale ord for «jeg» og «vi» viser hvordan militæret og nasjonalstaten er vevd inn i språket, landskapet og hverdagen. Hun minner oss om at forsvarspolitikk ikke bare er fjern geopolitikk, men påvirker lokalsamfunn direkte. 

«Avskrekking og beroligelse» er en ny utgave av Festspillutstillingen 2024 i Bergen Kunsthall og presentasjonen vist på Nordnorsk Kunstnersenter i Svolvær i januar 2025. 

Om kunstneren

Toril Johannessen (f. 1978 Norge, basert i Bergen) er billedkunstner. Hun er utdannet ved Kunsthøgskolen i Bergen.Johannessen har blant annet vært representert ved dOCUMENTA(13) (2012) i Kassel, Museet for samtidskunst (2016), Munchmuseet i bevegelse (2018) og Festspillutstillingen i Bergen (2024), i tillegg til offentlige kunstprosjekter for Rådhuset i Bergen (2022) og Evenes flystasjon (2023). 
Johannessen tar i bruk en rekke uttrykk og kunstneriske teknikker, som tekstil, grafikk, video, skulptur og installasjon. Fra begynnelsen av 2010-tallet har hun markert seg internasjonalt som en av de mest fremtredende kunstnerne som arbeider med en konseptuell og forskningsdrevet tilnærming. 

Utstillingen har mottatt fraktstøtte og prosjektstøtte fra Norske Kunstforeninger. 

  • Nærbilde av en oppslått bok som holdes i hendene. På siden står en kort tekst med overskriften «Forsvarsmateriellet», og en fargefotografi viser en kroppslig scene med personer i mørke klær.
    Notater fra den dype til den kalde freden 1989-2025, 2025 Bok med tekst og fotografier. Foto: Mihály Stefanovicz / Tromsø Kunstforening
  • To innrammede kart over Norge og Skandinavia med stedsnavn, hengt opp på en grønn vegg i et utstillingsrom.
    Stedsnavn på folkemunne med tilknytning til militær aktivitet (Vestlandet og Østlandet), 2024, Toril Johannessen Silketrykk med håndskrift, 140 × 110 cm. Foto: Courtney B. Ropp / Tromsø Kunstforening.